in

КОПАОНИК ЧЕКА ОДЛИЧНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА: Подготовките за зимата во голема мера започнаа, нова жичара до крајот на годината.

Гондолата ќе има и две меѓустаници каде што најатрактивните скијачки патеки се на Копаоник.

Хотелиерите на Копаоник се едни од ретките кои не се жалат на сезоната од минатото лето, што беше нарушено од пандемијата на коронавирусот.

Подготовките за претстојната зима се во полн ек на таа планина, а во тек се завршните работи за поставување кабини на жичарницата од Бржеже до туристичкиот центар Сунчани врвови.

Доколку временските услови дозволат, жичарата, вредна 27 милиони евра, ќе биде пуштена во употреба до крајот на оваа година.

Зимската туристичка сезона на Копаоник ќе започне со скијачко отворање од 3 до 6 декември, со сите епидемиски мерки.

  • Секако, фокусот е ставен на безбедносните мерки поврзани со пандемијата на короната, затоа фокусот го ставаме на безбедносните мерки на нашите гости, на нашите вработени – вели Милорад Јанковиќ, управител на хотелот „Горски“.

Слаѓана Радиќ, управител на хотелот „Гранд“, посочува дека покрај моменталната состојба, тие се задоволни и со резервацијата на зимската сезона.

  • Како што се очекуваше, интересот е поголем за јануари и февруари, кога одредени рокови веќе се пополнети за 60 проценти – додава Радиќ.

Се градат 3.700 метри жичница. Пристигнаа кабини, поставени се столбови и во моментов се поставува челичен кабел тежок 80 тони.

  • Капацитетот на скијачите во првата фаза е 1.700 скијачи со 74 кабини, а во втората фаза планираме да го зголемиме тој капацитет на 2.400 скијачи – вели Дарко Јовановиќ, управител на СКИ центарот Копаоник.

Jуба Цветковиќ, сопственик на хотелот во Бржеше, вели дека во самото Бржеже има околу 4.000 легла, а со изградбата на жичарницата ќе се обезбедат уште толку легла.

Гондолата ќе има и две средни станици каде се најатрактивни скијачки патеки на Копаоник: Струга и Бела река 2.

Жичарата ќе го поврзе подножјето на Копаоник со националниот парк. Од Бржеже до врвот Копаоник, односно до Туристичкиот центар ќе се стига за 12 и пол минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote