in

НАУКАТА ПОТВРДУВА! Пократко работно време за подобро ментално здравје на луѓето!

Пандемијата принуди многу работодавци да го преиспитаат начинот на кој работат нивните вработени. Многумина одеднаш сфатија дека добар дел од работата може да се заврши од оддалечени локации, па затоа вработените често правеа некаква канцеларија во своите спални или дневни соби.

И дали некогаш сте се запрашале што се случува со времето што го трошиме на нашата работа?

Студија од 2019 година покажа дека луѓето треба да работат само осум часа неделно за да ги постигнат психолошките придобивки од работата.

Резултатите од студијата беа објавени во списанието Социјални науки и медицина под наслов „Пократка недела на работа за сите: колку е потребна платена работа за ментално здравје и благосостојба?“

Се тврди дека осумчасовна работна недела е доволна за да се постигнат „бенефиции за вработување“. Исто така, авторите објасниле дека зголемувањето на употребата на вештачка интелигенција може да резултира во „значителен недостаток на платена работа“. Сепак, наместо да доведат до губење на работата, истражувачите велат дека потенцијална опција е да се воведе пократка работна недела.

Студијата користела податоци од британско надолжно истражување, во кое учествувале повеќе од 80.000 луѓе.

Тимот проучуваше како промените во бројот на работни часови кај луѓето влијаат на нивното ментално здравје со текот на времето, прашувајќи се во кој момент се подобрува.

„Ова истражување покажа дека дури и мал број работни часови, помеѓу еден и осум часа неделно, создаваат значителни придобивки за менталното здравје и благосостојбата на претходно невработените или економски неактивните луѓе“, напишаа тие.

„Податоците укажуваат дека не постои единствен оптимален број на работни часови во кои благосостојбата и менталното здравје се најголеми, за повеќето групи работници има мала разлика во благосостојбата помеѓу најниската (од еден до осум часа) и највисоката ( 44 до 48 часа) работно време. Овие откритија обезбедуваат важни и навремени емпириски докази за идното планирање на работата, пократките политики на работната недела и имаат импликации врз идните модели на организација на работата во општеството “, заклучуваат авторите, како што пренесува LadBible.

„Тоа е како да земаме витамин Ц, на сите ни треба одредена доза, но земањето повеќе од потребното не носи никакви дополнителни здравствени придобивки, премногу земање всушност може да има штетен ефект“, рече Даига Камераде, автор на студијата и социолог на Универзитетот на Салфорд.Англија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote