in

Што?Што?

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да растера нелегална забава во парк во Брисел!

Неколку илјади луѓе се собраа во Брисел на нелегална забава во паркот во знак на протест против ограничувањата наметнати за спречување на ширење на инфекција со коронавирус.

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата.

Ова е втор масовен собир на млади во Брисел во последниот месец.

 

Собраните извикуваа „Слобода“ и „Каде е забавата?“„Овде има забава.

Во Белгија сè уште се на сила строгите мерки, вклучително и забрана за собирање и носење маски во толпи.

Не е познато колку лица биле приведени, а колку повредени во конфликтот меѓу насобраните и полицијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote