in

Што?Што?

Повторно полициски час во делови на Шпанија!

Шпанските региони повторно прибегнуваат кон полициски час, ограничувања на митинзи и ноќна забава за да се спречи наглиот пораст на инфекцијата со коронавирус.

Каталонија и Валенсија ги ограничуваат собирите на само 10 лица и повторно воведуваат забрана за сите активности во текот на ноќта, додека северниот регион Астуриас забрани посета на барови и ресторани во затворени простории.

Охрабрени од забави на крајот на учебната година и на првите летни прослави, двонеделниот број на случаи на ковида-19 е над три пати поголем кај жителите на возраст под 30 години од просекот меѓу вкупното население.

Бројот на пациенти се зголеми на национално ниво во понеделникот на 368 случаи на 100.000 жители, рече Фернандо Симон, кој го координира одговорот на здравствените итни случаи.

Симон рече дека иако на помладите пациенти обично не им треба интензивно лекување, голем број случаи под 30-годишна возраст го зголемуваат вкупниот број на приеми во болница.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote