in ,

ПОЛНЕТ ПАТЛИЏАН: Совршен ручек за посни денови!

 

Вистинските посни оброци се неверојатно здрави и избалансирани

Состојки:

  • 1 праз
  • 1 кромид
  • 3-4 модри патлиџани
  • 100 гр ориз
  • маслиново масло
  • 50 гр суво грозје
  • 200 мл вода
  • со и бибер
  • 6 лажици доматно пире

Подготовка:

Исечете го модриот патлиџан на половина, извадете ја средината, намастете со масло и ставете ја во рерна 200 степени – 20 минути. Издинстете кромид и праз, додадете исечен модар патлиџан, оставете да врие 15 минути. Ставете суво грозје, ориз, сол, бибер и истурете вода. Гответе 20 минути.

Извадете го модар патлиџан од рерна, наполнете го со фил, ставете пире врз патлиџанот и печете го во рерна 20 минути – 200 С.

 

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote