in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Полнета пита

Мека погача полнета со сирење.

Состојки:

 • – 250 мл млако млеко
 • – 8 гр сув квасец
 • – 1 јајце
 • – 1 лажичка шеќер
 • – 1 лажичка сол
 • – 450 гр брашно
 • – 50 мл путер
 • – 150 гр свежо сирење
 • -1 цело јајце
 • – 2 жолчки
 • – 150 мл јогурт
 • – сусам, ако сакате

Подготовка:

Ставете сув квасец во млако млеко со малку шеќер и сол и почекајте околу пет минути да нарасне.

После тоа, ставете го во сад во кој веќе сме ставиле брашно, шеќер, сол, едно јајце и путер. Месете и почекајте да нарасне тестото половина час.

Месете го тестото и направете девет топчиња. Секое топче развлечете го со сукало и ставете сирење на крајот, на кое сте додале јајце, и исечете малку пред да се тркалате, пар парчиња на средина, сторете го истото со останатите топчиња.

Наредете во тркалезна тава и оставете 15 минути да се одморат и да нараснат, за тоа време загрејте ја рерната на 180 степени.

Пред печење измешајте 150 мл јогурт со две жолчки и прелијте врз погачата. Наросете сусам ако сакате.

 

Пријатно!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote