in

УбавоУбаво

Полнети плескавици со кашкавал

Фантастичен додаток на јадења од зеленчук.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 1 голем кромид
 • 3 чешниња лук
 • 3 јајца
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици вода
 • 3 лажици бело брашно
 • 1 вреќа прашок за пециво
 • сол, бибер
 • магданос
 • сирење

Подготовка:

Исечете го кромидот и ставете го во сад за мешање.

Додадете ситно сецкан лук и сите други состојки од рецептот.

Измешајте сè добро, а потоа ставете го во фрижидер 60 минути.

Потоа навлажнете ги рацете и земете ја смесата, па обликувајте ја.

Плескавиците не треба да бидат тенки, затоа што на секоја од нив ќе ставите парче кашкавал.

Пржете во добро загреано масло додека не порумени од двете страни.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote