in

Половните автомобили би можеле да поскапат значително поради промените на законот во Германија!

Германија објави измени во Законот за гаранции, кои треба да бидат усогласени со директивата на ЕУ за продажба на стоки.

Предлогот е инициран од Државната асоцијација на независни дилери на моторни возила (BVfK), кој апелираше до Германскиот федерален совет да не го поддржува предлог законот претставен од Владата, пишува списанието ХАК.

Измените се непропорционално неповолни и неодржливи за трговијата со моторни возила, се вели во соопштението на Здружението.

Во Европската директива за продажба на стоки се вели: „Секоја неусогласеност што ќе стане очигледна во рок од една година од датумот на испорака на стоката, ќе се смета дека постоела за време на испораката на стоката, освен ако не е докажано поинаку или не е во согласност со природата на стоката или неусогласеноста. и на стоката со дигитални елементи. “

Претходниот рок беше шест месеци, а продолжувањето на рокот и трошоците за ваквата одлука им создаваат проблем на трговците.

Од една страна, оваа одлука им користи на корисниците на користени возила (бесплатна поправка), но на долг рок може да има промени што не одат по нивно добро. BVfK се жали и на други одредби од законот, но оваа е најважна.

Доколку предлогот стане закон, здружението на дилери очекува цените на користените автомобили да се зголемат за 10 до 20 проценти и да престане продажбата на стари користени автомобили. Сето ова би имало големо влијание врз нас затоа што Германија е еден од најважните пазари за користени автомобили за домашните купувачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote