in

Уникатно откритие во Помпеја: Археолозите пронајдоа зачуван автомобил! [ВИДЕО]

Во Помеја, антички град кој „исчезнал“ под пепелта и лавата на вулканот пред две илјади години, археолозите откриле ново, уникатно откритие.

Во ископувањата на тој антички град, во таканаречената вила Цивита Џулијана, пронајден е извонредно зачуван автомобил, засега уникатен изум од ваков вид во Италија.

Автомобилот е извонредно добро сочуван, обоен во црвена боја со рафинирани еротски инспирирани украси, и украси во калај и бронза, отвори за букети цвеќе, дури и траги од перници и отпечатоци од пченични уши видливи на седиштето.

Според зборовите на директорот на Археолошкиот парк во Помпеја, Масимо Осан, тоа е веројатно церемонијална кочија, која се користела при поворки, паради, посветена на божиците Цер и Венера. Ова е единствен изум во Италија досега. Остатоци од слични церемонијални коли се пронајдени во Тракија, во северна Грција, на границата со Бугарија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote