in

ПОРАКАТА ПРАТЕНА ПО ГОЛУБ ПИСМОНОСЕЦ ПРИСТАНА ПО 100 ГОДИНИ? Француски пар откри нешто неверојатно.(ФОТО)

Не е можно точно да се знае точниот датум на нивното испраќање

За време на прошетка, еден француски пар пронашол мала капсула со порака од пруски војник што требало да ја пренесе гулаб носач пред повеќе од еден век.

Пораката пронајдена од Првата светска војна е порака на пешадиски војник кој бил стациониран во Ингерхајм.

  • Пораката детално ги опишува воените маневри и таа е испратена до претпоставен офицер – посочи Доминик, кустос на музејот Линц во Орбеј, на истокот од Франција.

Четири гулаби требаше да пренесат четири копии од пораката на германски јазик, но еден од нив очигледно се изгуби многу брзо откако полета. Не е можно со сигурност да се знае точниот датум на нивното испраќање, особено годината, бидејќи последното издание е тешко да се прочита и не е познато дали е тоа 16 јули 1910 година или 1916 година.

Во тоа време, Ингерхајм беше дел од Германија, а сега припаѓа на францускиот регион Гранд Ест.

Капсулата со пораката ја пронашол пар од Франција како шетал низ полињата и го однел во Орбај, во музејот посветен на една од најкрвавите битки од Првата светска војна.

Кустосот на музејот „Линц“ во Орбај, Доминик, истакна дека ова е „исклучително ретко“ откритие и побара од германски пријател да му помогне да ја дешифрира пораката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote