in

УбавоУбаво Што?Што?

Посен колач со пиво: Сочни брзи коцки, слатко и сочно уживање за секој ден!

Состојки:

  • 500 мл пиво,
  • 2 чаши шеќер,
  • 1 чаша масло,
  • 2 чаши мелени ореви,
  • 4 чаши брашно,
  • 1 кесичка прашок за пециво.

За премачкување:

  • 10 лажици џем по желба,
  • 50 гр мелени ореви.

Подготовка:

Истурете пиво и шеќер во сад и мешајте додека не се раствори шеќерот, а потоа додадете масло, мелени ореви, брашно и прашок за пециво. Комбинирајте сè добро и истурете во подмачкана тава.

Оставете да отстои 20 минути, а потоа печете 30 минути на 200 степени. Печениот колач премачкајте го со џем (веднаш откако ќе го извадите од рерна) и посипете го со мелени ореви.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote