in

Предметите на Стивен Хокинг се дел од изложбата на лондонскиот музеј!

Музејот на наука во Лондон и библиотеката на универзитетот Кембриџ потврдија дека набавиле голема колекција на предмети што му припаѓале на физичарот Стивен Хокинг (1942-2018).

Ова се предмети од неговата инвалидска количка, до значајни дела во теоретската физика и сценарија за неговиот изглед во ТВ серијата „Симпсонови“.

Целокупната содржина на кабинетот на Хокинг во Кембриџ, која тој ја користел во последните 16 години од животот, неговата комуникациска опрема, сувенири, облози што ги правел во научни дискусии и канцелариски мебел, ќе бидат зачувани како дел од колекцијата што припаѓа на Музејот на науката група

Избраните предмети ќе бидат изложени во Лондонскиот музеј на почетокот на следната година, а претставниците на музејот се надеваат дека ќе организираат патувачка изложба низ Велика Британија пред да ја постават како трајна во Лондон. Децата на Хокинг, Луси, Тим и Роберт, изјавија дека се задоволни што делото на нивниот татко ќе биде зачувано за јавноста на идните генерации.

„Татко ми би бил многу задоволен од тоа, и мислам дека можеби во исто време, но само малку, би бил зачуден од фактот дека ќе стане дел од историјата на науката, со големи научници чија работа навистина се восхитував “, рече Луси Хокинг, пренесе АП

Огромната архива на научни трудови и лични документи на Хокинг, вклучувајќи го и првиот нацрт на неговиот бестселер „Кратка историја на времето“ и преписката со водечките научници, ќе остане во библиотеката на универзитетот Кембриџ.

Фактот дека Кембриџ доби архива од 10.000 страници значи дека делата на Хокинг ќе им се придружат на делата на Њутн и Чарлс Дарвин во библиотеката на тој универзитет, каде што наскоро ќе бидат достапни за јавноста.

Хокинг докторирал на Кембриџ, а подоцна станал професор по математика на тој универзитет во титулата што ја имал Исак Њутн од 1669 до 1702 година. Со потврдена болест на моторните неврони на 22-годишна возраст и прогноза дека му останале само неколку години живот, Хокинг живеел со децении, а починал во 2018 година на 76-годишна возраст.

Неговата работа за тајните на просторот, времето и „црните дупки“ ја окупираше фантазијата на милиони луѓе, а неговите популарни научни книги го направија позната личност надвор од научната заедница.

Холивуд го овековечи својот живот во биографскиот филм „Теоријата на сè“ во 2014 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote