in

ТаженТажен

Претседателот на Чад почина неколку часа по освојувањето на шестиот мандат!

PARIS, FRANCE - AUGUST 28: President of Tchad Idriss Deby Itno reacts during a press conference after the multinational meeting at Elysee Palace on August 28, 2017 in Paris, France. During the meeting they talked about the politic situation in Europe and the European security issues. (Photo by Aurelien Meunier/Getty Images)

Претседателот на Чадија, Идрис Деби, кој е на власт во таа земја 30 години, почина од повредите здобиени во борбата против бунтовниците за време на викендот, објави портпаролот на армијата на државната телевизија.

Претседателот Деби го освои шестиот мандат непосредно пред неговата смрт.

Портпаролот на армијата, генерал Азем Бермандо Агун, во изјавата прочитана на државната телевизија рече дека „Деби е смртно ранета во одбрана на суверенитетот на нацијата на бојното поле за време на викендот“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote