in

Претседателот на Италија мораше да ја напушти церемонијата поради БИЗАРНА причина!

Денес претседателот на Италија, Серхио Матарела беше принуден да ја напушти церемонијата на која улицата во Рим требаше да биде именувана по еден од неговите претходници како шеф на државата.

Улицата требаше да го носи името на Карло Азеглио Сиампи и беше забележано дека името е погрешно напишано на камената плоча.

Наместо „Азеглио“, буквата „г“ беше изоставена, па на таблата беше испишано „Азелио“.

Матарела пристигна на прославата, заедно со членовите на семејството на Шампи и градоначалникот на Рим, Вирџинија Радја, пред да биде забележана грешката.

Критичарите на Вирџинија Раја оценија дека грешката потенцира бројни проблеми со кои се соочува Рим, додека неговите сојузници тврдат дека станува збор за заговор, со цел да му наштетат на градоначалникот.

Чампи беше претседател од 1999 до 2006 година. Почина во 2016 година на 96-годишна возраст.

Плакета со точно име беше објавена во текот на денот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote