in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Прекрасен летен ручек – Пробајте ги овие сочни и вкусни плескавици од компири и рузмарин

Лесно летно јадење, кое лесно се подготвува, а неговиот вкус е незаборавен.

Состојки:

 • 400 гр компири
  сол
  2 гранчиња рузмарин
  60 гр суви домати
  12 гр свеж квасец (или 1 лажичка сув квасец)
  1/2 лажичка шеќер или мед
  300 гр пченично брашно, тип 550, плус малку брашно за работната површина
  приближно 40-60 мл маслиново масло
  околу 250 мл кисела павлака во која сте додале пиперчиња

Подготовка:

Измијте ги компирите и сварете ги во солена врела вода, па исцедете ги, изладете ги, излупете ги и изгмечете ги со вилушка.
Искинете ги лисјата од рузмарин од гранчиња и исечкајте ги. Доматот ситно исечкајте го на коцки.
Измешајте 170 мл млака вода со квасец и шеќер и оставете го да стои покриено 10 минути на топло место. Потоа замесете заедно со брашно, рузмарин и лажичка сол околу 10 минути, за да се формира компактно тесто. На крај, кратко промешајте ги пасираните компири и сецканите домати.
Покријте го тестото и оставете го да стаса уште 30 минути, а потоа формирајте осум рамни плескавици од смесата на набрашнета работна површина и оставете ги да стасаат уште 15 минути. Подмачкајте ги плескавиците со маслиново масло и испечете ги на скара (алтернативно во тава за скара) на средна топлина 5-6 минути од двете страни.
Послужете со сос од кисела павлака и салата. Зелена, на пример, или салата од домати.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote