in ,

Торта со лимон и суво овошје

Фантастичен колач со вкус на лимон.

Состојки:

 • 2 лимони (сок и кора)
 • 1/2 чаша стопен путер
 • 2 јајца
 • лажица екстракт од ванила
 • 1 и 1/2 чаши млеко
 • 1/2 лажичка екстракт од лимон
 • 3 чаши брашно
 • 1 чаша шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • малку сол
 • пудинг од ванила
 • количество сушено овошје по желба (брусница, суво грозје, смокви, сливи, кајсии)

(мерна чаша од 2 дл)

Подготовка:

Измешајте ги сите суви состојки во една чинија, и измешајте ги сите влажни состојки во другиот.

Додадете суво овошје во суви состојки.

Полека додадете го сувиот во мешавината на јајца и измешајте.

Истурете ја смесата во набрашнет калап.

Печете на 180 степени околу 30 минути. Бидете сигурни дека тоа е направено со чепкалка за заби.

На здравје и добар апетит!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote