in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Старински ванилици – само вака направени, тие остануваат меки со денови!

Потребни состојки:

  • 250 гр путер или 200 маст
  • 1/2 кг брашно
  • 1 жолчка и 1 цело јајце
  • 4 лажици шеќер
  • сок од 1 лимон

Подготовка:

Изматете ги путерот или мастот додека не се запени, а потоа додадете жолчки и 1 цело јајце, шеќер и сок од 1 лимон. Сега истурете го брашното, ставете го сето тоа на маса, измесете го тестото и со сукало расукајте ја кората дебела 1/2 сантиметар. Користете калап за ванилици, извадете ги колачите, натопете ги сите во изматениот снег од 2 белки, па посипете ги со ситно исецкани ореви, наредете ги во намастена тавичка, ставете ги во рерна и печете, но проверете дали остануваат бели. 170 степени .

Печената ванила премачкајте ја со џем, направете две и две, посипете ги со шеќер со мирис на ванила и послужете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote