in

Принцот Филип успешно опериран поради проблеми со срцето!

Принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, кој е во болница повеќе од две недели, во четвртокот беше подложен на „успешна операција“ поради проблеми со срцето, објави Бакингемската палата.

Војводата од Единбург, кој треба да наполни 100 години во јуни, „ќе остане во болницата неколку дена за да се лекува, да се одмара и да се опорави“, се вели во соопштението.

Во понеделникот беше примен на клиниката за кардиологија во Лондон. Интервенцијата беше направена поради проблемот што го имаше од порано. Пред две недели, Бакингемската палата објави дека принцот Филип е хоспитализиран „како претпазливост“, бидејќи се чувствувал лошо.

Принцот Филип се пензионираше во август 2017 година, откако учествуваше на повеќе од 22.000 јавни настапи од крунисувањето на Елизабета Втора во 1952 година.

Филип (99) и Квин (94) ја примија својата прва доза на вакцина против коронавирус на почетокот на јануари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote