in

Што?Што?

Зошто принцезата Дијана рече НЕ! на модната куќа Chanel?

Иако поминаа повеќе од две децении од нејзината смрт, принцезата Дијана сè уште важи за моден модел за дами ширум светот. Некои нејзини изданија заминаа во историјата, како што е фустанот „одмазда“ што го носеше во 1994 година, откако нејзиниот сопруг јавно призна дека не и е верен во брак. За време на нејзината кариера на судот, принцезата гордо шеташе по облеката на најпознатите модни брендови, сепак, се обидуваше да ги избегне поради непријатни спомени, а како што може да се види од насловот, станува збор за модната куќа Chanel.

Оваа дама со години беше облечена во споменатата марка со ненадмината благодат, но сè се смени во 1996 година, кога се разведе од таткото на нејзините деца. Принцот Чарлс стави крај на 15-годишната заедница, која беше полна со назадувања. Токму љубовниот триаголник беше виновен за тоа што принцезата повеќе не можеше да види, а камоли да носи комбинација од препознатливо лого. Дизајнерот Џејсон Брансдон еднаш ја откри вистината за ваквиот пресврт во односот на принцезата кон Chanel.

Два месеци по гореспоменатиот немил настан, таа отпатува за Австралија, а овој творец отиде со неа како стилист. Кога еден ден таа го бараше најдобриот пар чевли со фустан од Версаче, во игра беше една со потпис на Chanel. Веднаш го остави настрана, коментирајќи дека има две испреплетени букви Ц.Брансдон беше зачуден и ја праша за што се расправа за тој детал. Принцезата одговори дека таму ги видела иницијалите на имињата Камила и Чарлс.

Поради оваа причина, таа понатаму одби да носи чевли и чанти Chanel, како познатиот црн ватиран модел. За тоа придонесе и самиот принц Чарлс, кој избра копчиња за манжетните на модната куќа Chanel за неговиот меден месец. Не виде ништо лошо во тоа, но на неговата поранешна сопруга не и беше гајле подоцна.

Сепак, принцезата Дијана остана верна на модната куќа Dior, и имаше повеќе причини. Имено, Бернард Арно, пред конгломератот кој беше сопственик на овој бренд, и ’даде на оваа дама редизајнирано издание на познатата торба„ chouchou “, за време на изложбата посветена на Пол Сезан, одржана во Париз. Станува збор за црна кожна манекенка, која се носи во рака, има двојни рачки и работи инспирирани од столовите што биле користени за првата ревија на оваа модна куќа во 1947 година. Покрај тоа, тој е украсен со иницијалите на Christian Dior. Принцезата Дијана многу го сакаше овој подарок и наскоро го повтори, а по само една година, торбата го зеде соодветното име – Лејди Диор. Се разбира, имаше и такви кои сметаа дека наклонетоста е стекната благодарение на здружението со имињата на Дијана и Чарлс, сепак, парот беше разведен за време на овие настани.

Кога станува збор за модната куќа Chanel, принцезата од народот, како што љубезно ја нарекуваа, сепак одлучи да избере што и одговара на нивната понуда, а тоа се пред се костумите. За два официјални настапи, таа донесе аквамарин, односно небесно-сина јакна и здолниште. Луѓето кои ги забележуваат деталите не го пропуштија фактот дека на облеката има дискретно втиснато лого на оваа марка, но со текот на времето, таа ги надмина сите лоши спомени и ги надмина асоцијациите што ги имаше со овој бренд.

На крај, би сакале да истакнеме дека другата актерка во оваа приказна никогаш немала проблем да донесе облека или детали на Chanel, напротив, таа е голем обожавател на работата на оваа француска куќа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote