in

СлаткоСлатко

Кожата на вашите раце ќе биде помека од било кога досега: Ова се најдобрите домашни маски!

Овие маски ќе ги регенерираат сувите и испукани раце. На вас е да го изберете рецептот кој најмногу ви се допаѓа

 

Поради ветерот и студеното време, кожата на рацете станува сува и пука брзо, па затоа им треба дополнителна нега во текот на зимските месеци. Најдобар начин да го направите ова се домашните маски. Ви донесуваме рецепти за 3 маски кои ќе ви помогнат да ги вратите рацете.

Маска од авокадо за стапала и раце

Овој рецепт е подеднакво добар и за рацете и за стапалата. Авокадото е познато по своите хранливи материи и придобивки за косата и кожата.

Состојки:

  • 1 авокадо
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажица јогурт
  • 10 капки етерично масло

Исечете го авокадото на половина, извадете ја коштилката и користете лажица за да го отстраните „месото“ од ова овошје, па изгмечете го со вилушка, додадете ги другите состојки и измешајте или ставете сè заедно во блендер. Нанесете ја смесата на чисти нозе и раце, завиткајте во пластични кеси и оставете да делува 15 минути. Кожата ќе биде мека и нежна откако ќе ја исплакнете маската, но сепак нанесете ја кремата на крајот.

Хидратантна обвивка за раце направена од бадемово масло

Ова е далеку наједноставниот рецепт, но е многу ефикасен. Бадемовото масло ќе ви ги обезбеди кожата, ноктите и кутикулите со сите потребни витамини и хранливи материи. Ова е совршен третман за рацете кои претрпеле сериозни ефекти на студено време, и имаат потреба од дополнителна нега и хидратација.

Состојки:

  • Бадемово масло

И тоа е тоа! Тријте една лажица масло во кожата на рацете, кутикулите и ноктите, оставете да делува околу пет минути, а потоа избришете го вишокот масло.

Обвивка за раце од морков

Морковот има многу витамини, хранливи материи и каротин, кој помага во борбата против слободните радикали, ја подмладува и ја храни кожата.

Состојки:

  • 1 морков
  • 1 лажица павлака
  • 1 лажичка маслиново масло

Изрендајте ги морковите што е можно поситно, а потоа додадете ги другите состојки и измешајте. Пред да го нанесете пакетот, би било пожелно да се почестите со добар пилинг, така што кожата ги апсорбира сите хранливи материи што е можно подобро.

Нанесете ја смесата на вашите раце и оставете ја да делува 20 минути. Можете да ги завиткате рацете со крпи, или едноставно да ставите памучни нараквици. По 20 минути исплакнете и нанесете го кремот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote