in

Зошто приспивните песни се толку добри за бебињата?

Приспивните приспивни песни се одлични за бебињата затоа што ги смируваат. Бебињата реагираат на самата песна, без оглед на тоа што не ја знаат мелодијата или јазикот на кој се пее.

Единствено што е важно е дека тие се приспивни песни, но и дека ги пее сакана личност. Токму тоа го докажа истражувањето спроведено од „Харвард музичката лабораторија“, каде што проучувале како децата реагираат на различни песни пред спиење и откриле дека најдобро реагираат на звукот на приспивните песни.

Приспивните приспивни песни го забавуваат срцевиот ритам на детето, што влијае на смирено и длабоко дишење и дополнително ги смирува. Приспивните приспивни песни се одлични бидејќи нивната мелодија е повторлива, лесна и релаксирачка, а ги смирува бебињата.

Дополнителна предност е ако приспивната песна ја пеат родители или познати личности на чиј глас е навикнато бебето и зошто се чувствува безбедно.

Значи, приспивните песни се одлични од повеќе причини. Тие ги смируваат бебињата, ги поврзуваат лицето што пее приспивни песни и бебето, го намалуваат нивото на стрес кај бебињата и лицето кое пее, го продлабочуваат дишењето на бебето и овозможуваат подобар сон.

Ако не се сеќавате на стиховите на приспивните песни, можете да измислите некои. Запомнете дека единственото нешто што е важно е бебето да го слушне вашиот глас, зборовите не и се важни. Сепак, бебињата подобро ќе реагираат на приспивна песна што им е позната, затоа обидете се да пеете секогаш исто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote