in

Откриен најголемиот проект на Rimac Automobili! [ФОТО]

Хрватскиот производител на електрични хиперавтомобили, Rimac автомобили, ги претстави плановите за својот најголем проект досега – кампус и ново седиште во фабриката во Света Недељa.

Новото седиште на компанијата ќе биде специфично за целата автомобилска индустрија на многу начини. Студијата ќе биде опкружена со природа и неутрална за животната средина, па дури и органска храна ќе се произведува таму и домашните животни ќе се движат слободно.

Од гаражата до кампусот на 200.000 м2, Rimac Автомобили го претстави својот голем проект во Света Недеља, вреден вкупно 200 милиони евра.

Наменет е за 2.500 вработени, има голем развоен и истражувачки дел, дел за тестирање на системи на батерии, погонски единици, развој и производство на батерии, мотори, електроника и целиот автомобил, опиша Мате Rimac, основач на оваа успешна компанија.

За вработените, кампусот е дизајниран да се чувствува како дома. Игротека, спортски центар, градинка, па дури и засолниште за животни се само некои од планираните објекти. Главната специфичност е дека ќе биде отворен за јавноста..

Можеби единствената страница за истражување на развој што нема да има огради. „Ние сакаме јавноста да може да дојде и да види што и како правиме, да имаме интеракција, за да можат младите да дојдат и да видат како развиваме и произведуваме автомобили, неговите компоненти, па можеби тоа ги инспирира да соработуваат со колеџи, образовни институции “, додаде Rimac.

Проектот е дизајниран од хрватската архитектонска фирма 3LHD. Кампусот е огромен, салата за производство е подолга од 400 метри, што го прави една од најголемите згради во Хрватска, рече Марко Дабровиќ од 3LHD. Изградбата ќе започне до крајот на годината, а ќе заврши во 2023 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote