in

Првата епизода на Симпсонови се емитуваше пред 31 година! [ВИДЕО]

Првата епизода од цртаната серија Симпсонови беше премиерно прикажана на 17 декември 1989 година. До денес, Симпсонови го окупираат почесниот епитет на анимираната серија со најдолг рок.

Креаторот на познатите Симпсонови, Мет Грејнинг, првично ги илустрираше карактеристичните жолти ликови на хартија, а потоа ги именуваше според членовите на неговото семејство, и на крај ги карактеризираше и ги преместуваше на ТВ екраните.

Симпсонови се сатирична пародија за животниот стил на американската средна класа.

За 31 година, карактеристичните жолти ликови го обиколија целиот свет, се сретнаа и беа домаќини на многу познати личности од светот на шоу-бизнисот и политиката, и како што се покажа, ја предвидуваа иднината.

Меѓу другото, во една епизода тие предвидоа дека Доналд Трамп ќе стане претседател на Соединетите држави. Користеле и паметни телефони и ја гледале Лејди Гага како настапува на Супер Боул.

Симпсонови премиерно беа прикажани на филмското платно во 2007 година. Во филмот се појавуваат неколку познати личности од реалниот свет, како што се Том Хенкс, Вуди Ален и групата Грин Деј, кои ја снимија насловната песна.

Во 1998 година, списанието Time го рангираше Барт Симпсон меѓу 100-те највлијателни луѓе на 20-от век во изданието за најголемите успеси во уметноста и забавата на 20-от век. Тој беше единствениот имагинарен лик на списокот.

Симпсонови се уште се најдолгиот американски ситком и најдолговечната анимирана серија досега. Пред две години, цртаната серија го сруши рекордот за најголем број епизоди емитувани за една серија на американската телевизија.

Мет Грејнинг во една прилика изјави дека јадрото на оваа серија е всушност семејство кое оди во црква, јаде заедно и е многу традиционално. Сите членови на семејството се полудуваат, но и неизмерно се сакаат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote