in

Првиот комерцијален вселенски лет закажан за 2022 година!

Мисијата Ax-1 ќе ја води Мајкл Лопез-Алегриа, кој веќе беше астронаут на НАСА.

Приватната компанија Axiom Space откри дека ќе го изврши својот прв комерцијален лет до Меѓународната вселенска станица (ISS), но тоа ќе се случи најрано во јануари 2022 година.

Axiom Space ќе започне мисија што ќе биде првиот лет некогаш до станица лоцирана на 408 километри од Земјата.

Мисија Axe-1
Мисијата веќе беше именувана Ax-1 и ќе ја води Мајкл Лопез-Алегриа, кој веќе беше астронаут на НАСА, досега леташе четирипати во вселената и сега е потпретседател на „Аксиом вселената“.

Останатите три члена на тимот се приватни инвеститори – Американецот Лери Конор, Канаѓанецот Марк Пети и Израелецот Ејтан Стиб.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote