in

Путин официјално им забрани на хомосексуалците да стапуваат во брак и да посвојуваат деца!

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша уставен амандман со кој официјално се забрануваат истополови бракови во Русија. Ваквите бракови веќе се незаконски во Русија, така што новата формулација во Уставот всушност дополнително го утврдува ова и им го отежнува на геј паровите некогаш да добијат шанса за еднаквост со хетеросексуалните парови.

Дефинирањето на бракот како унија само на мажи и жени е дел од групата уставни реформи изгласани од Русите на 1 јули 2020 година. Од тој пакет, кој беше поддржан од скоро 78 проценти од Русите, најпозната е одредбата што му овозможува на Путин да се кандидира за уште два шестгодишни претседателски мандати.Во 2036 година тој владее со Русија. Во истиот пакет уставни измени, Путин доби доживотен имунитет од кривично гонење.

На 5 април Путин официјално ги потпиша уставните амандмани и овозможи нивно стапување во сила.

Истополовите бракови се веќе нелегални во Русија, така што новата формулација во Уставот всушност дополнително го утврдува ова и им прави уште потешко на истополовите парови да добијат шанса за еднаквост со хетеросексуалните парови.

Ова исто така значи дека ЛГБТ лицата нема да можат да посвојуваат деца.

Оваа одлука не е изненадување за Русија на Путин, каде геј заедницата се соочува со чести насилства и дискриминација, а познатата забрана за „геј пропаганда“, со која се забранува дистрибуција на сè што се смета за про-ЛГБТ +, постои од 2013 година.

Во пресрет на националното гласање за уставните измени, за кои критичарите тврдат дека се наместени, про-пропагандна група на Кремlin предводена од сојузниците на рускиот претседател објави оглас на кој се гледа сирачиња посвоени од двајца татковци, кои потоа го облекоа во фустан и го облекоа горе

Огласот гласеше: „Одлучете за иднината на земјата. Гласајте за измените на Уставот “.

За време на гласањето, Алфонсо Давид, претседател на кампањата за човекови права, го опиша Путин како „закана за човековите права на сите“.

„Русија ги попречува своите напади врз основните човекови права и достоинство на ЛГБТ+ луѓето со додавање на уставни забрани за еднаквост во бракот“, рече тој и додаде дека пропагандата на Путин е срамна, манипулативна и злонамерна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote