in

Путин тврди: Руската вакцина е ефикасна како калашников!

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека вакцината Спутник е ефикасна исто како калашников.

Оваа интересна изјава беше дадена за време на видео конференцијата на претседателот со пицепремиерката Голикова. Неодамна Русија регистрираше вакцина, слична на Спутник В, самошто од оваа верзија доволна е само една доза. Новата вакцина беше наречена Спутник Лајт.

Првата верзија од руската вакцина, онаа која што се прима два пати, е веќе одобрена во многу држави во светот. Путин ја употреби споредбата која најпрвин ја направи еден експерт од ЕУ, и ја спореди вакцината Спутник со популарното руско оружје, Калашников.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote