in

WTFWTF ТаженТажен

ВНИМАНИЕ! Ракописот како ран показател за Паркинсоновата болест!

Еден од првите симптоми на Паркинсонова болест е треперењето, кое се интензивира со емоционална возбуда, се намалува движењето и исчезнува во сон.

Меѓу првите симптоми на Паркинсонова болест е промената во изгледот на ракописот, која станува сè помала и потесна.

„Ракопис кој станува мал е познат и како микрографија, тој често е еден од раните симптоми на болеста“, вели д-р Џејмс Бек.

Тој додава дека оваа болест влијае на мозокот на начин што може да доведе до побавни и помали движења од нормалното.

„Постојат многу вежби кои помагаат пишувањето да биде појасно за читање. Предлог е да вежбате поголем ракопис на еден лист хартија секој ден, да користите хартија со исцртани линии, да правите почести паузи и да седите исправено на маса. Сите овие се мали работи што можат да помогнат во микрографијата“, додаде докторот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote