in

Што?Што?

Растение кое внесува мир во душата: Добро ја толерира зимата, го чисти воздухот и поттикнува добар сон!

Атрактивната и бујна куќa од папра внесува свежина и добро расположение во домот и е една од украсните домашни растенија што може да ја преживее зимата.

 

Иако постои со милиони години како едно од најстарите растенија во светот, привлечноста и убавината на папратите секогаш повторно се откриваат. Познати се многу видови папрати, а меѓу најпознатите е и куќниот папрат (Nephrolepis exaltata), украсно домашно растение кое освојува со својот егзотичен изглед и тенки, меки светло зелени лисја што паѓаат како водопади и создаваат атмосфера на вечна пролет во куќата.

Природното живеалиште на папратите е џунгла, т.е. тропски и суптропски области и покрај тоа што за да расте, процвета и преживее потребни специфични услови, ова нежно растение со соодветна грижа и нега може да ја преживее суровата зима.

Најголемиот непријател на нежните папрати е сувиот воздух, што е тешко да се избегне во зимските месеци поради греењето. Како и секое растение кое расте природно во џунгла, папратите бараат многу влага, што е најлесно да се постигне со прскање секој ден, што е исто така најважното правило кога се грижите за домашни папрати. Ако се прашувате во која соба најдобро се чува папратот, одговорот е многу едноставен и логичен – во бањата, каде влагата никогаш не недостасува.

Исто така, папратите треба редовно да се напојат, а кога и колку ќе ја полевате, тоа зависи од релативната влажност на просторијата, температурата и големината на самата фабрика, така што не постои универзално правило за наводнување. Следете ги потребите на растението и наскоро ќе препознаете кога треба да се напои.

Освен во бањата, папратите од куќата ќе бидат најсреќни во слабо осветлени простории затоа што тоа е растение кое сака сенка – во џунглата живее во сенка на големи растенија далеку од директна сончева светлина. Затоа, ставете го во куќа каде што нема да биде изложена на директна сончева светлина – во зима е најдобро на прозорец свртен кон исток, а во лето на прозорец кој нуди поглед кон север.

Покрај тоа што ќе ви го разубават секојдневието, домашните папрати ќе ви помогнат и да спиете подобро. Имено, ова популарно домашно растение е богато со есенцијални масла, флавоноиди и други корисни материи кои делуваат смирувачки на нервниот систем. Шармантен зелен папрат може да ви помогне полесно да се справите со ефектите на стресот, и како резултат, полесно ќе заспиете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote