in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Рецепт за слатко од мандарини – деликатес што досега не сте го вкусиле

Пробајте сосема нов и неочекуван вкус.

Потребни состојки:

  • 6 кг мандарини, излупени
  • 200 грама шеќер
  • 2,3 литри вода

Начин на подготовка:

Излупете ги мандарините и отстранете колку што е можно повеќе влакна. Поделете ги мандарините на парчиња или оставете ги цели ако сакате (не заборавајте да го извлечете белиот дел од средината).

Цврсто наредете ги во тегли за конзервирање.

Загрејте ги водата и шеќерот во тенџере и промешајте за да се растопи шеќерот. Прелијте ги мандарините со шеќерниот сируп додека е топол.

Затворете ги теглите цврсто со капак. Ако сакате да ги пастеризирате мандарините, варете ги во вода, околу 10 минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote