in

СлаткоСлатко

Сакате да имате совршено хидрирана кожа за време на летните денови? Има рецепт за тоа, уверете се сами

Не смееме да заборавиме дека грижата за нашата кожа е од голема важност, особено со доаѓањето на потоплите денови.

Добрата хидратација е половина од битката кога станува збор за нејзината грижа.

Термалните води се одличен начин за освежување.

Но, зошто не направите сами спреј на кој му требаат само неколку состојки?

Овој спреј ќе ве разбуди со својот мирис, а неговите состојки ќе имаат благ и освежувачки ефект врз вашата кожа.

Може да го користите за лице, но и за тело (пријатно ќе ја олади кожата по сончање).

Потребни состојки:

  • – 2 дл дестилирана вода
  • – 1 лажица сок од лимета
  • – 1 лажица алое вера
  • – 1 краставица
  • – 1 лажица свежо исечкано нане

Подготовка:

Излупете краставица и исечете ја на парчиња. Исецкајте го нането, додадете сок од лимета и алое вера и сето тоа добро изблендирајте го. Додадете вода и мешајте додека не добиете мазна смеса. Потоа земете стерилна газа и исцедете ја во шише со прскалка.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote