in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ПЛЕСКАВИЦИ СО ТАЈНА СОСТОЈКА! Ако ја спремите на овој начин, нема да им одолеете (РЕЦЕПТ)

Направете вкусни плескавици со зачини

Потребни состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • глава на кромид
 • две чешниња лук
 • Јајце
 • малку млеко
 • парче бајат леб
 • малку брашно
 • алева пиперка
 • зачин
 • магдонос
 • масло
 • сол, бибер

Измешајте мелено месо со јајце, ситно сечкани кромид и лук. Потопете парче леб во млеко, а потоа исцедете го и издробете го во смесата со месо.

Посолете и побиберете, па додајте ситно сечкан магдонос.

Додадете една лажица брашно и алева пиперка. Се убаво измешајте, обликувајте ги плескавиците, па пржете ги на загреано масло. Послужете топло со пире од компири и сос по желба.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote