in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Рецепт за здрав сладолед од праски!

Ако има нешто што може да ве разлади, кога ќе дојдат големите летни горештини, тоа е домашниот сладолед од праска, кој можете да го направите на следниот начин:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • две чаши сечкани праски
    чаша шеќер
    две шољи слатка павлака
    чаша полномасно млеко
    половина лажичка екстракт од ванила

ПОДГОТОВКА:

Сечканите праски измешајте ги со половина шолја шеќер, оставете ги да отстојат 15 минути, па измешајте во блендер. Се префрлаат во пластичен сад, се додаваат слатката павлака, млекото, преостанатиот шеќер и екстрактот од ванила и се мешаат со миксер додека не се добие еднолична кремаста смеса. Ставете го во замрзнувач да се олади и да се стегне сладоледот, па послужете.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote