in

СлаткоСлатко

Рецепт за вкусен сос од маслиново масло готов за помалку од 5 минути!

Доколку не сте љубители на макање, можете да го премачкате сосот врз исечкан леб како багет и кратко да го испечете во рерна.

Состојки:

70 мл квалитетно маслиново масло
25 гр рендан пармезан
2-3 чешниња лук
½ лажичка суво оригано
½ лажичка снегулки црвен пипер
сол и бибер по желба

Подготовка:

 

Истурете масло во сад, додадете сецкан лук, рендан пармезан, суво оригано и снегулки црвена пиперка. Сè добро измешајте.
Зачинете со сол и бибер по желба и послужете веднаш со кришки домашен леб.

 

Добар апетит!

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote