in ,

Што?Што? ТаженТажен

Тргнал на риболов, а потоа започнал хорор кога го нападнала ајкула

Австралискиот рибар Филип Браун (24) за малку ќе ја загубил ногата по грозоморниот бик од ајкула во неделата крај брегот на Квинсленд.

Тој за локалната телевизија раскажа како почувствувал како му се искривува ногата и „скока“ додека се обидувал да избега. Во таа прилика потполно му била скината потколеницата, а коленото му било изместено.

Веднаш повикал пријател и внук во вик за помош пред да им нареди да ја напуштат водата што е можно поскоро.

„Ајкулата ме држеше за ногата, па го грабнав мојот харпун, се свртев и ја прободов во горниот дел од главата“, се сеќава Филип, велејќи дека е среќен што е жив.

 

Биковите ајкули, кои се познати по својата агресивност, сакаат да пливаат во плитки топли води и продолжиле да кружат околу локва крв додека несреќниот човек некако избегал на безбедно.

Браун подоцна цврсто ја врзал кошулата на својот внук околу раната на неговата нога, додека остатокот од неговата група скокнал во чамецот и се упатил кон копното.

Откако стигнале до брегот, ранетите биле пренесени во камион и пренесени во најблискиот медицински центар.

„Мислев дека ми е последен пат да нуркам. Знаев што ќе се случи. Тоа е бик-ајкула и сигурно ќе се фрли на мене“, рекол рибарот.

Овие ајкули се сметаат за едно од најсмртоносните морски суштества и се одговорни за неколку напади ширум светот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote