in , ,

Што?Што?

Ричард Бренсон планира да полета кон вселената на 11 јули, пред Џеф Безос

Британскиот милијардер Ричард Бренсон има намера да замине во вселената на 11 јули во леталото на неговата компанија Вирџин Галактик.

 

Доколку сè оди според планот, Брансон би бил побрз во вселенската трка од основачот на Амазон, Џеф Безос, кој најави ваква акција за 20 јули, во ракетата на неговата компанија „Blue Origin“.

„Рамката за следниот тест лет на вселенското летало„ SpaceShipTwo “се отвора на 11 јули и зависи од временските услови и техничките проверки“, се вели во соопштението на Вирџин галактик

Брансон ќе ја помине истата обука и подготовка за летот како и идните астронаути на Вирџин галактик.

Неговиот лет ќе се емитува во живо преку Интернет.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote