in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Зошто децата не слушаат додека нивните родители не повишат глас?!

Тиа Слитман, советничка за родители и наставник, вели дека децата учат дека границата на која можат да одат се додека родителот не го крене гласот, па затоа таа предлага практикување на стратегијата без викање.

Децата дефинитивно можат да ги надминат границите со несоодветно однесување. Поради некоја причина, често е невозможно да се привлече нивното внимание додека родителите на крајот не го изгубат нервот и не го кренат гласот.

Но, мајка на две момчиња и родителски советник велат дека вистинскиот начин децата да научат да слушаат е да постават „јасни и постојани граници“.

Тиа Слајтман реши да открие зошто децата слушаат само кога нивните родители го креваат гласот.

„Децата не слушаат додека не започнете да им викате затоа што вие, како родители, го поставивте тој лимит“, вели Лајтман и додава:

„Работам со деца и семејства повеќе од 16 години. Јас го користам мојот систем и полесната формула за родителство во мојата училница со ученици, со свои деца и илјадници родители, мои клиенти низ целиот свет “.

Нејзиниот совет е да започнете да вежбате стратегија што не вклучува викање.

Тиа вели дека децата се раѓаат со потреба да ги поместат границите се додека не се најдат тие граници. Вообичаено е родителите прво да побараат убаво, потоа да потсетуваат, а потоа да продолжат да бараат, а на крајот ќе го изгубат нервот, а потоа ќе го кренат гласот.

Децата учат дека не мора да слушаат за прв пат, дури и кога родителот ќе побара повеќе од еднаш. Тие научија дека границата до која можат да одат е моментот кога родителите ќе го кренат својот глас, наведува „Досадна панда“.

Тиа нагласува дека „менувањето воспитни методи за промена на однесувањето на детето“ е клучот за промена на динамиката на однесувањето на децата.

„Родителите кои сакаат да направат промени треба да имаат јасен и проверен план, заедно со поддршка и одговорност. „Промената се случува кога сте подготвени за промена“, додаде Слајтман.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote