in

Што?Што?

Облеката и рекетите на Федерер се продадени за 3,9 милиони евра на аукција!

Christie's gallery assistants pose with rackets and sneakers from 'The Championships, Wimbledon, 2007' and 'French Open, 2009' lots included in 'The Roger Federer Collection', due to be sold at auction, at Christie's auction house in London, Britain, April 27, 2021. Picture taken April 27, 2021. REUTERS/Henry Nicholls

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Швајцарецот Роџер Федерер собра околу четири милиони евра на аукцијата на неговата спортска облека и опрема во аукциската куќа Кристи.

Целиот приход од продажбата ќе биде дониран на фондацијата „Роџер Федерер“, која финансира едукативни проекти за деца во Јужна Африка и Швајцарија.

Продажбата донесе вкупно 3,98 милиони евра, скоро четири пати повеќе од првичната цел.

Аукцијата се одвиваше во две фази – во живо на 23 јуни во Лондон, како и преку интернет од 23 јуни до 14 јули.

Меѓу бројните предмети на аукцијата беа рекетот со кој Федерер ја освои титулата на Вимблдон во 2007 година, како и патиките во кои го освои Ролан Гарос во 2009 година.

„Постигнатите цени беа неверојатни, што ме прави многу среќен затоа што парите одат во фондацијата„ Роџер Федерер “. „Почнавме да собираме предмети што ме следеа на теренот, бидејќи сметавме дека можеби еден ден можеме да направиме нешто корисно со нив“, рече тенисерот.

Највисока цена достигнаа три рекети, кои Федерер ги користеше на Вимблдон во 2019 година, а беа продадени за 162.500 фунти.

Колекцијата „Роџер Федерер“ е најголемата колекција на спортски сувенири што некогаш е објавена од еден сопственик, изјави за AFP претставникот на аукциската куќа Кристи за време на презентацијата на некои предмети на аукцијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote