in

Rolls Royce изгуби повеќе од 4,5 милијарди евра во 2020 година!

Rolls Royce објави загуба од четири милијарди фунти во 2020 година, бидејќи пандемијата на коронавирус целосно го наруши бизнисот со производителите на млазни мотори.

Rolls Royce откри дека минатата година „изгорела“ 4,2 милијарди фунти во готово, бидејќи се распаднале приходите од сервисирање на патнички авиони.

Оваа година се очекува да изгуби дополнителни две милијарди фунти, но извршниот директор на Rolls Royce, Ворен Исток, верува дека компанијата повторно ќе генерира готовина во 2022 година кога ќе се опорави авионската индустрија.

Најлошото е зад нас кога станува збор за ковид-19, тој верува и наведува дека по падот има причина за оптимизам за обновување во облик на буквата В.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote