in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

РУСКИ РЕЦЕПТ ЗА НАЈМОЌНИОТ ПРИРОДЕН ПРОБИОТИК: Пијалок од цвекло го намалува крвниот притисок, го чисти црниот дроб и го зајакнува имунитетот!

Овој пијалок е вистински бисер на руската народна медицина!

Ако сте поддржувач на народни лекови, тогаш веројатно знаете дека има неколку од нив во руската традиционална медицина, и тие се одлични!

Можеби сте чуле за руски квас од цвекло, кој се смета за најдобар домашен лек за хипертензија, а меѓу другото, корисен е и при чистење на црниот дроб затоа што ја активира работата на овој орган, но и на бубрезите и цревата. Може да ви помогне да се ослободите од запек и други проблеми со цревата, бидејќи го чисти телото од токсини.

Еве како да го подготвите овој многу моќен домашен пробиотик.

Потребни ви се три свежи цвекла со средна големина, две лажици брашно, 200 грама шеќер и 100 грама суво грозје, како и поголема стаклена тегла од три литри.

Прво измијте го цвеклото и исечете ги на коцки, па наредете ги во стаклен сад. Додадете суво грозје, брашно и шеќер, а потоа одозгора истурете ја водата што претходно сте ја вареле и оставете да се излади. Измешајте ги сите состојки, ставете двојна газа одозгора наместо капакот и оставете го да стои на топло околу шест до седум дена.

За тоа време, промешајте го квасецот двапати на ден и отстранете ја пената доколку е потребно. По седум дена, исцедете го пијалокот преку газа и тој е подготвен за консумирање, три до четири лажици три пати на ден, пред секој оброк.

Процедениот и готов квасец чувајте го во фрижидер.

Квасецот од цвекло не само што помага во прочистување на црниот дроб туку го намалува и крвниот притисок, тој ќе го исчисти целиот организам од токсини, а секако е добар и за зајакнување на имунитетот.

Кога ќе ја испиете целата количина на квасец што сте ја направиле, околу три литри, треба да паузирате три месеци пред следното консумирање.

Иако е природен и здрав пијалок, квасецот од цвекло не се препорачува за оние кои страдаат од заболување на бубрезите, имаат проблем со гастроинтестиналниот тракт и гихт. Исто така, не се препорачува за луѓе кои имаат низок крвен притисок, бидејќи овој пијалок дополнително ќе го намали.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote