in

Што?Што?

Ако сакате да ослабете, престанете да верувате во овие митови

Дали и вие сакате да изгубите тежина, но не знаете како точно да ја постигнете оваа цел?

За почеток, совет е да престанете да верувате во следните митови за слабеењето, пренесува City Magazine.

Мит број 1: Сите масти се лоши

Вистина е дека мастите се повеќе калорични од протеините и јаглехидратите, но тоа не значи дека треба да ги избегнувате сите масни намирници. Сосема спротивното; Здравите масти се неопходни за правилно функционирање на организмот, а ги има во јаткастите плодови, лососот, авокадото, семките и маслиновото масло. Важно е само да бидете умерени во внесот на масти.

Мит бр. 2: Јаглехидратите треба да се избегнуваат

Често мислиме дека ќе се здебелиме кога јадеме тестенини, леб, шеќер… Сепак, јаглехидратите сами по себе не се проблематични ако се консумираат умерено. Честопати поголем проблем е тоа што го намачкате на лебот од самиот леб, истото важи и за тестенините – сосот често е покалоричен од самите тестенини. Дури и слатката храна (бисквити, чоколадо, колачи) често е богата со масти и на тој начин претставува поголем калориски внес, но самите јаглехидрати немаат повеќе калории од другите хранливи материи.

Мит бр. 3: вежбањето е најважното нешто за слабеење

Точно е дека вежбањето е важно и за слабеење, но поважна е правилната исхрана. Впрочем, внесот на калории е тој што „одредува“ дали ќе ослабете или не. За најдобри резултати од вашата исхрана, исто така е важно да му ги обезбедите на вашето тело сите потребни хранливи материи.

Мит бр. 4: Гладувањето е единствениот начин до витка линија

Само затоа што сте гладни не значи дека слабеете. Изгладнувањето може да донесе моментални резултати, но долгорочно има исклучително лоши последици за организмот – меѓу другото, може да доведе до побрзо зголемување на телесната тежина во иднина. Доколку сакате да ослабете на здрав и долгорочен начин, внимавајте да не јадете премалку храна дневно, туку концентрирајте се на изборот на здрава и нискокалорична храна која ќе ве направи сити.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote