in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ако сакате да имате здрава коса и сте над 40 години: Немојте да ги користете овие производи за коса

Производите што ги користите за нега и стилизирање на косата всушност можат да бидат штетни.

 

Ако имате четириесет години, веројатно не сте изненадени што има одредени промени во вашето тело, кожа и коса. Но, бидејќи вашите хормони почнуваат да се менуваат, исто така е важно режимот на убавина да поминува низ одредени промени.

Во четириесеттите години, косата почнува да се разредува и станува сè помалку густа. Секој фоликул на косата се намалува како што старееме, а крајниот резултат е потенка и потенка коса. Со хормоналните промени што исто така се случуваат како што старееме, косата природно станува посува и кршлива, бидејќи телото го забавува производството на природни масти и масла.

 

Производите што ги користите за нега и стилизирање на косата, всушност можат да го влошат проблемот. Со неколку едноставни промени, уште еднаш можете да имате здрава и бујна коса што ја имате секогаш.

 

Не користете трајни бои кои содржат амонијак

Голем број фризери препорачуваат употреба на трајни бои за коса, бидејќи тие всушност најдобро ја покриваат сивата коса. Но, бидејќи содржат амонијак, тој на крајот ја оштетува кутикулата на косата, како резултат на што косата може да стане посува и кршлива.

Помеките формули можеби не ја покриваат целосно сивата коса, но рамномерно ќе ги изедначат, така што сивата коса може да изгледа како природни прамени. Најдобро е да користите трајни бои за коса без амонијак.

Не користете цврст лак за коса за да изгледате што е можно подобро и младешки, потребно е косата да биде мека, нежна и да може да „мрда“.

 

Немојте да користете гел

Вашата коса губи густина и може да биде многу потенка отколку што беше порано, така што тешките, густи производи за стилизирање можат да „притиснат“ и ќе изгледаат уште потенки. Најдобро е да користите полесни производи за стилизирање, како што е мус за коса.

Не користете шампон за длабоко миење на косата

Целосно ги елиминира нејзините природни масла и остатоците од производите за стилизирање од вашата коса, но во исто време и ги одзема добрите масла и маснотии кои се одговорни за прекрасниот сјај на вашата коса.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote