in ,

Што?Што?

Се ближи ли новата пензија на Алонсо?

Францускиот тим Алпин има намера да го реши прашањето дали Фернандо Алонсо ќе продолжи да вози за тој тим до јули. Легендарниот Шпанец има договор со овој тим само за актуелната сезона, а се споменува дека негова замена би можел да биде Оскар Пјастри.

Фернандо Алонсо веќе еднаш ја напушти Формула 1. Во 2019 година реши да се занимава со различни видови трки, но во 2021 година се врати во најбрзиот циркус во светот и повторно покажа дека таму има место, иако има 40 години .

Сепак, договорот со двојниот шампион истекува на крајот од сезоната, а се уште не се зборува дека Алонсо би можел да ја продолжи соработката со Алпина. Алонсо вози одлично во 2022 година, а му недостигаше малку среќа да му „ѕвонат“ резултатите во Формула 1.

Од друга страна, Аплин го има Оскар Пјастрио, Австралиецот кој освои титули во Формула 3 и Формула 2, а оваа сезона е тест возач на францускиот тим. Нема сомнеж дека мора наскоро да се врати во болидот за да продолжи со својата динамика.

„Се уште не сме размислувале за тоа бидејќи е малку рано. Сепак, веројатно ќе разговараме за тоа околу Силверстоун“, изјави шефот на тимот Отмар Шафнауер.

Пијастри наводно е на мета на Вилијамс, кој би можел среде сезона да го замени Николас Латифи, кој досега покажа убедливо најмалку 20 возачи. Она што е сигурно е дека Силверстоун е на почетокот на јули, а потоа треба да се знае судбината на Алонсо и Пјастрија, барем кога е во прашање 2023 година.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote