in

Се продава Порше 911 управувано само од Марадона! [ФОТО]

Автомобилот Порше, кој долго време беше во сопственост на аргентинскиот фудбалер Диего Марадона за време на неговата последна сезона во Европа, денес оди на аукција.

Во 1992 година, Марадона возеше сребрено Порше 911 на тренинзи и натпревари додека играше за шпанскиот клуб Севиља, и тоа беше негова последна сезона во Европа откако издржа 15-месечна забрана заради позитивен тест за лекови.

Во текот на таа сезона, Марадона беше на насловните страници надвор од теренот затоа што полицијата го запре во ова возило затоа што минуваше на црвено светло и со брзина од 180 километри на час во центарот на градот.

„Возеше само Диего Армандо Марадона и затоа овој автомобил веројатно може да вреди двојно или три пати повеќе од вредноста на стандардниот автомобил“, рече Грегори Тутенс, специјалист за автомобили во аукциската куќа „Бонамс“, во еден магацин во Белгија.

Возилото доаѓа на аукција и доаѓа со околу 120.000 километри.

Интернет-аукцијата ќе трае од денес до 10 март, а почетната цена е 200.000 евра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote