in

УбавоУбаво Што?Што?

НИКОГАШ НЕ ФРЛАЈТЕ СЕМЕ ОД ЛУБЕНИЦА, тие се многу здрави за дијабетичари , прочистување на црниот дроб и бубрези!

Многу луѓе сакаат да јадат лубеница, особено во лето, кога температурите се високи и бараме разладување. Меѓутоа, ако имате навика често да купувате, треба да имате предвид дека семето што многумина го отстрануваат и го фрлаат е исто така многу здраво.

За да се искористат сите лековити својства, семето треба да се готви, меле или пече за да се достигне вредната содржина.

 

Семките од лубеница содржат диетални влакна неопходни за нормално функционирање на дигестивниот тракт, помагаат во случај на цревни паразити, како и во третман на пациенти со жолтица, болест на вода и воспаленија во организмот.

Семето од лубеница содржи супстанција цитрулин, која делува како антиоксиданс, го забрзува проширувањето на крвните садови и има корисен ефект во случај на атеросклероза, хипертензија, ангина пекторис и еректилна дисфункција кај мажите.

 

Еве како да направите чај од семе од лубеница, кој е еден од најдобрите лекови за чистење на бубрезите и мочниот меур. Ги отстранува камењата и песокот од бубрезите, го чисти мочниот меур и уринарниот тракт.

Чај од семе од лубеница:

Користете 4 лажици исклучиво свежи семки од лубеница, кои се мелени или сецкани со блендер и варени 15 минути во 2 литри вода. Оваа количина треба да се распредели и да се пие во текот на два дена, а има пауза од три дена. Процесот така продолжува неколку недели во исти интервали од два дена употреба со еден ден пауза. Семето од лубеница успешно ги решава проблемите со простатата, но потребно е да го сторите тоа на следниот начин:

Потребно е да се земат две лажици сушени и мелени семки од лубеница и да се прелијат со половина литар врела вода. По половина час стоење, течноста се консумира веднаш, и потребно е да се пие оваа доза секој ден во период од неколку недели. Првите позитивни резултати на простатата се чувствуваат по околу десет дена.

Семето од лубеница го зајакнува срцето, но и сите мускули во телото.

Употребата на овие семиња, или во форма на чај или закуски, исто така се препорачува за зајакнување на меморијата и концентрацијата, и за сјај, затегнатост и убавина на кожата. Семето од лубеница е одлично средство, како и самата лубеница за зајакнување на либидото и потенцијата кај мажите. Чајот од семе се препорачува и за дијабетичари како ефикасно средство за лекување на дијабетес тип 2.

 

Семето од лубеница е одличен извор на магнезиум, железо, витамини А, Б, Ц, антиоксиданти, калциум, калиум, манган, ниацин и полузаситени и полинезаситени здрави масти.

Совет плус: Еве како да препознаете зрела лубеница при купување.

Позрелата добива потемна боја, таа се движи од светло зелени ленти во потемна зелена, дезените меѓу нив добиваат жолта, кафеава боја. Купувачот исто така може убаво да одреди според бојата на ова каде лежи лубеницата. Колку е пожолта бојата каде што лежи, толку позрела може да биде.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote