in

Серена Вилијамс нема да игра во Мајами!

Американската тенисерка Серена Вилијамс се повлече од турнирот во Мајами, кој започнува на 23 мај.

За причината за ова одлучува неодамнешната стоматолошка операција на 40-годишната тенисерка.

„Разочаран сум што морав да се повлечам од Мајами поради неодамнешната операција. За мене е многу посебен турнир затоа што Мајами е мојот дом. Жал ми е што не можам да ги видам неверојатните обожаватели оваа година. Со нетрпение очекувам да се вратам што е можно побрзо“, изјави Серена.

Американката ја освои титулата во Мајами осум пати, а последниот натпревар го одигра на Флорида во 2019 година, кога во второто коло ја победи Ребека Петерсон. Вилијамс го предаде следниот дуел поради повреда.

Легендарната тенисерка во кариерата освои 23 грен слем титули.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote