in

Компанијата Shell ќе мора да плаќа отштета на нигериски фармери!

Tab seal caps for oil drums move along the production line at the Royal Dutch Shell Plc lubricants blending plant in Torzhok, Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Судот од Холандија донесе одлука со која нафтениот гигант Шел ќе мора да ги компензира нигериските фармери кои биле оштетени преку протекување на нафта во нивните земјишта поради постапките на компанијата. Ова оштетување траело дури 13 години.

Судот од Хаг застана на страната на фармерите на скоро сите нивни обвинувања и сега компанијата ќе мора да ислпати финансиска компензација во висина на нанесената штета и загадувањето во двете нигериски села.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote