in

Силен земјотрес со јачина од 7,0 степени ја постресе Јапонија, властите предупредија за цунами!

Силен земјотрес ја стресе Јапонија, кој според Американскиот геолошки институт беше со јачина од 7,0 степени, а наскоро беше предупреден дека треба да се следи можно цунами на североисточниот брег на Јапонија.

Геолошкиот институт на САД (USGS) прво ја процени јачината на земјотресот на 7,2 степени, но подоцна го ревидираше на 7,0 степени.

Засега нема извештаи за штети во земјотресот што ги потресе зградите во главниот град Токио.

Земјотресот се случи нешто по 18,10 часот по локално време (10,10 часот по средноевропско време).

USGS изјави дека центарот на земјотресот бил на 27 километри источно од Ишиномаки, на длабочина од 60 километри. Тоа е крај брегот на префектурата Мијаги, северо-источно од земјата, која беше сериозно оштетена во големиот земјотрес и цунамито од 2011 година.

Според јапонската агенција за метеорологија, земјотресот предизвикал бранови високи околу еден метар.

Досега не е пријавена штета во префектурата Мијаги, а електричните компании ја проценуваат состојбата на нуклеарните централи во таа област, пренесуваат јапонските медиуми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote