in

НОВО ИМЕ НА КЛУПАТА! Легендарниот тренер Инзаги е новиот стратег во Интер!

Не чекаа долго во Интер да најдат наследник на Конте. Изборот падна на тренерот на Лацио, Симоне Инзаи, и како што стојат работите, прашање е на часот кога ова ќе биде официјализирано.

Оваа информација ја емитуваше познатиот инсајдер Фабрицио Романо. Помладиот од браќата Инзаги се здоби со репутација на еден од најдобрите италијански тренери на клупата на римскиот клуб во текот на претходните пет години. Со Лацио освои три трофеи, еден куп и два суперкупа, а минатата сезона го воведе Лацио во Лигата на шампионите по 12 години.

Со заминувањето на Антонио Конте, се отвори место во Интер. Сепак, клубот од Милано немаше премногу избори за наследник. Бидејќи поради тешката финансиска состојба, тој не е во можност да му гарантира на идниот тренер голем буџет за засилувања. Уште повеќе, тој ќе биде принуден да продаде некои од поважните играчи.

Она што Инзаги го препорача за оваа работа е самата ситуација, бидејќи водечкиот Лацио беше принуден да зема играчи за помалку пари, но да ги направи сериозен тим способен да се натпреварува со секого. На Интер тоа најверојатно му треба најмногу во преодниот рок. Се шпекулира дека тоа ќе биде двегодишен договор вреден четири милиони евра по сезона, двојно повеќе отколку што понуди Лацио за продолжување на соработката до 2024 година.

Што се однесува до настаните под Везув, тие не чекаа долго во Наполи по заминувањето на arенар Гатузо. Нов тренер ќе биде Лучијано Спалети.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote