in

Што?Што?

Наскоро сите автомобили ќе добијат ограничувачи на брзината, ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ТОА!

Станува збор за договор меѓу Европската комисија и институциите на ЕУ од 2019 година, кој потона во заборав и може драстично да го промени светот на автомобилите и воопшто патниот транспорт.

Оваа одлука треба да стапи на сила во 2022 година, што значи дека оттогаш сите нови автомобили ќе бидат опремени со ограничувач. Не мислиме на класичните ограничувачи кои работат со 250 км на час во премија и со 180 км на час во Волво. Судејќи според најавите, границата ќе биде значително пониска и зависи од голем број фактори.

Имено, овој систем треба да користи податоци за позиционирање на GPS, системи за читање сообраќајни знаци и веројатно извештаи за состојбата на патот. Ова значи дека ограничувачот би работел на сите јавни патишта, од градски улици до празни автопати.

Рори Рид исто така зборуваше за сè и сними видео во кое објасни што можеме да очекуваме во иднина.

Автомобили хомологирани пред 6.7.2022. ќе треба да ја усвојат технологијата до 2024 година. За работењето на системот не се знае многу, но се претпоставува дека возачот кој премногу го компресира бензинот ќе биде известен со светло и звучно предупредување, можеби со вибрации, а последната реакција би била присилно ослободување на бензин.

Законот ќе се однесува на целата ЕУ, вклучително и на Обединетото Кралство, и се претпоставува дека тој ќе го придвижи светот посилно кон имплементација на системи за автономно возење. Се претпоставува дека Америка ќе преземе автомобили со оваа технологија, барем некои од нејзините земји.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote