in

Словенија добива 26.000 дози вакцини од МОДЕРНА!

Словенија до крајот на февруари ќе добие 26.000 дози од новоодобрената вакцина против коронавирус на компанијата „Модерна“, соопшти денеска Министерството за здравство.

Европската комисија и „Модерна“ се согласија за испорака на 80 милиони дози со можност за зголемување за уште 80 милиони дози.

Словенија има право на 369.767 дози од секоја залиха, јави словенечката агенција СТА.

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ на 6 јануари, а нејзината дистрибуција меѓу земјите-членки ќе започне следната недела.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote